Vineyard with Paganos as background, Rioja Alavesa, Basque Country (Spain)

Hlavné vinárske oblasti v Španielsku

V Španielsku existuje 60 rôznych oblastí produkujúcich domáce vína. Najlepšou cestou ako porozumieť je rozdeliť ich do siedmych hlavných klimatických distriktov.

Northwest “Green” Spain

Galicia sa oproti zvyšku Španielska výrazne odlišuje, je to miesto z množstvom zelených údolí a vynikajúcej domácej kuchyne bohatej na čerstvé ryby. Vinárska oblasť  Rias Baixas sa špecializuje na pikatné biele vína a niekoľko aromatických červených vín vyrobených s tzv. Mencia.

Mediterranean Coast

Pobrežie Španielska je skutočne rozmanitou oblasťou ktorá sa rozdeľuje na čiastkové regióny a to Valencia, Katalánsko a Murcia. Katalánsko je známe vďaka vínu s názvom Cava ( šumivé biele víno) a veľmi uznávanou oblasťou Priorat, kde sa produkuje červené vío. Valencia  a Murcia sú pestovateľské oblasti s teplejším počasím, ktoré produkujú červené vína Monastrell, aromatické biele víno  Malvasia a Arien.

Ebro River Valley

Čiastkové oblasti La Rioja a Navarra sa nachádzajú v údolí rieky Ebro. Navarra produkuje veľké množstvo Rosado (ružového) vína Garnacha a  bieleho vína Verdejo a Viura (Macabeo). V Baskicku vzniká pikantné biele víno s názvom Txakol.

Duero River Valley

Rieka Duero je rovnaký ako rieka Douro v Portugalsku. Táto oblasť je známa vďaka bielemu vínu Verdejo z Rueda a červenému vínu z Toro, Ribera del Duero a León. Biele víno z Toro nazvané Tinto de Toro bolo dlhodobo považnované za akéhosi mutanta známeho Tempranilla. Ribera del Duero je domovom jednej z nájznámejších viníc v Španielsku s názvom Vega Sicila.

Central Plateau

Centrálne plošina alebo Meseta Central je vnútorná plošina Španielska, ktorá je domovom hlavného mesta Madrid. Oblasť s priemernou nadmorskou výškou 2300- 2600 m.n.m. so suchým a slnečným počasím. Vzhľadom k zvláštnym klimatickým podmienkam sú vinice umiestnené ďaleko od seba.

Pochádzajú odtiaľ jedny z najlepších červených vín ako napríklad Monastrell, Syrah, Tempranillo a Garnacha.

Andalucía

Je to oblasť so suchým a veľmi teplým počasím, známy najmä pre španielske Sherry. V Oblasti Montilla-Moriles vznikajú fanstastické stolové vína s názvom “PX” ako napríklad  Bodegas Toro Abala so silnou orechovou príchuťou.

The Islands (includes The Canary Islands)

Ostrovy Španielska ponúkajú širokú škálu vín , medzi červené patrí napríklad Mencia alebo stolové vína s Moscatel. Sopečný povrch Kanárskych ostrovo dodáva vínam špecifickú chuť. V súčasnosti však existuje veľmi málo vývozcov vín zo španielskych ostrov, preto Vám odporpúčame aby ste vinice sami navštívili a ochutnali ich

Pridaj komentár